Czy to już Alzheimer?

Imiona i nazwiska ludzi często wylatują mi z pamięci. W ubiegłym tygodniu spotkałem kobietę, która kiedyś mieszkała w sąsiedztwie. Dobrze ją pamiętałem, ale nie mogłem przypomnieć sobie jak się nazywa. To było bardzo krępujące. Takie sytuacje zdarzają mi się coraz częściej. Czy moja pamięć jeszcze się pogorszy? Czy cierpię na chorobę Alzheimera, a może po prostu się starzeje?

Takie skargi nie należą do rzadkości. Wiele osób wraz z wiekiem spostrzega, że ich pamięć coraz częściej zawodzi. Podobnie jak w przytoczonym powyżej przypadku zdarza się im spotkać osobę, której twarz wydaje się znajoma, ale nie są w stanie przypomnieć sobie nawet jej imienia. Faktem jest, ze jeśli chodzi o imiona osób pamięć zawodzi szczególnie często. Ale ludzie, którzy mają kłopoty z zapamiętywaniem imion, mogą również miewać luki w pamięci dotyczące innych spraw. Zdarza im się zapominać o ważnych spotkaniach i obowiązkach, o tym, co mieli kupić, gdzie położyli klucze lub okulary. Nic dziwnego, że osoby, u których kłopoty z pamięcią występują coraz częściej, martwią się.

Zastanawiają się, czy nie cierpią na chorobę Alzheimera albo na inne schorzenie otępienne (demencję). Chociaż prawdą jest, ze zaburzenia pamięci mogą czasami być objawem poważnej choroby, zwykle jednak można je wytłumaczyć i to w dużo prostszy sposób. Pozwolą spojrzeć na to zagadnienie z właściwej perspektywy i ułatwią radzenie sobie w kłopotliwych sytuacjach.

fajb_brain_pacemaker_01_dec2012Warto wiedzieć, jak działa ludzka pamięć. Proszę sobie wyobrazić, że pewnego dnia kolega przedstawił przyjacielowi kobietę o imieniu Paulina. Przyjaciel spotyka ją zupełnie przypadkiem trochę później tego samego dnia. ,,Witaj, Paulina – mówi. – Poznaliśmy się dzisiaj rano”. Nie ma wątpliwości, że zapamiętał jej imię. Ale w jaki
sposób? Pomimo wielu badań naukowych, wciąż nie wiemy wszystkiego na temat funkcjonowania naszej pamięci, lecz rozumiemy już dosyć dużo.

Mówiąc o pamięci, należy wyróżnić jej trzy etapy:

  • rejestrowanie informacji,
  • przechowywanie,
  • przypominanie sobie.

Rejestrowanie informacji u osoby starszej

Pierwszy etap zapamiętywania polega na zarejestrowaniu w pamięci nowej informacji. Gdy mężczyzna został przedstawiony Paulinie, zanotował w pamięci jej imię i twarz. Jego mózg przyjął tę informację, a następnie przekazał ją do tej części ośrodkowego układu nerwowego, gdzie odbywa się przechowywanie zarejestrowanych informacji.

Przechowywanie informacji

W drugim etapie następuje segregowanie nowych informacji i ich przechowywanie w odpowiednich „przegródkach” ośrodkowego układu nerwowego. Imię Pauliny oraz wygląd jej twarzy będą zachowane w pamięci mężczyzny do ponownego spotkania.

Przypominanie sobie

Trzeci etap polega na możliwości wydobycia konkretnych informacji z mózgu. W naszym przykładzie ten etap wystąpił w momencie ponownego spotkania Pauliny, kiedy mężczyzna przypomniał sobie jej imię. Wszystkie trzy etapy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszej pamięci. Jeśli którykolwiek z nich zawiódłby, mężczyzna nie mógłby przypomnieć sobie imienia Pauliny przy drugim spotkaniu. Pod wieloma względami proces zapamiętywania przypomina chowanie dokumentów tak, aby w przyszłości można było je odnaleźć. Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę, ze ten dokument może być kiedyś potrzebny. Po drugie, trzeba przechować go w bezpiecznym miejscu. A po trzecie, kiedy będziemy chcieli ponownie po niego sięgnąć, musimy otworzyć odpowiednią szufiadę. Jeśli nie przechowa się go właściwie, nie będzie można go odnaleźć, gdy ponownie będzie potrzebny. Tak samo dzieje się z informacjami W naszej pamięci.

Etapy funkcjonowania pamięci

  1. Rejestrowanie informacji.
  2. Przechowywanie informacji.
  3. Przypominanie sobie informacji.

Psychologowie uważają, że istnieje kilka rodzajów pamięci, każdy z nich bierze udział w przechowywaniu innego typu informacji. Część pamięci służąca do zapamiętywania takich faktów, jak imiona osób jest oddzielona od tej części pamięci, którą posługujemy się w celu zapamiętania pewnej wiedzy dotyczącej sposobów wykonywania różnych czynności. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy ludzie, którzy mają problemy z przypomnieniem sobie imienia dobrze znanej osoby, pamiętają jak należy się posługiwać otwieraczem do puszek czy obsługiwać telewizor.

Wszyscy czasami o czymś zapominamy. W przeciwnym razie nasza pamięć nie mogłaby właściwie funkcjonować. Zapominanie bywa pożytecznym procesem polegającym na usuwaniu z pamięci zbędnych informacji. Mózg cały czas pamięta, a o czym zapomnieć. Przechowuje tylko to, co uzna za ważne, a usuwa to, co wydaje mu się zbyteczne. Niestety, ludzki mózg czasami się myli i zapomina o znaczących informacjach.
Wszystkie wspomnienia w miarę upływu czasu blakną. Fakty, których znajomość konieczna jest nam na co dzień, są dobrze utrwalone w naszej pamięci, natomiast trudniej jest przypomnieć sobie informacje, które bardzo rzadko są nam potrzebne. Większość ludzi na przykład nie miewa kłopotów z przypomnieniem sobie numeru własnego telefonu. Jednak w razie potrzeby skontaktowania się np. z lekarzem muszą sprawdzić jego numer w notesie lub w książce telefonicznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s